Bangladeş’teki Arakanlı Müslümanların kamplarına ziyaret eden  UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake ve BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ortak açıklama da bulundular.

Açıklamada,Cox’s Bazar şehrinin yakınlarındaki kamplara sığınan Arakanlı Müslümanların zor durumlarına şahit olunduğunu belirterek “İnsanlar  aç, korku içinde ve bitkin
durumdalar.Gıda,temiz su,barınak,acil yardıma  ve sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyorlar.”denildi.

Açıklamada, Bangladeş’e Arakanlı Müslümanların çocukların öldürülmesi, kadınlara karşı uygulanan vahşetten ve köylerinin yakılması gibi korkunç sonuçlardan sığınmak zorunda kaldıkları ifade edilerek altı çizildi.

BM’nin Arakanlı Müslümanlar için bugün itibariyle insani yardım çağrısını güncellediği belirtildi. ilk etapta Bangladeşli yöre halkının ve Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların acil temel ihtiyaçlarının karşılanması karşılanması için 430 milyon dolarlık fona ihtiyaç olduğu belirtildi.

Açıklamada, bu sürecin sona ermediğine, Müslümanların Bangladeş’e gelmeye devam ettiğine işaret edilerek, insani yardım çağrılarının devam edeceği belirtildi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir