Yardım haberleri ekibi olarak, Afrika seyahatlerimizde bazı ibretlik olaylara şahit oluyoruz. Bu olaylardan birisini (IBS) ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
yönetim kurulu üyelerinden Ahmet Türk şöyle anlatıyor:

“ Kurban faaliyeti için Habeşistan’da kırsaldayız. Kesime başlayacağız. İnsanlar toplanmış, kurbanların kesilip etlerin dağıtılmasını bekliyorlar. Kalabalığın arasından yaşlıca bir kadın yüksek sesle bir şeyler söyleyerek yanımıza yaklaştı. Eliyle gözlerini işaret ediyor, yüzündeki ifadeyle yalvarırcasına bir şeyler istiyordu. Tercüman’ımızı çağırıp ne dediğini, ne istediğini tercüme etmesini istedik.

Kadının gözleri uzun zamandır görmüyormuş. Türkiye’den yardım kuruluşlarının gelip göz ameliyatları yaptıklarını ve gözleri görmeyenlerin görmeye başladıklarını etraftan işitmiş. Bize diyormuş ki, “siz buradaki görmeyen insanların gözlerini ameliyat edip açıyormuşsunuz, şu taşın üzerine oturayım benimde gözümü açıverin” bu manzara karşısında bayağı duygulandık, kendisinin ismini bölgedeki yetkililere yazdırıp katarakt ameliyatı için geldiğimizde sıraya yazılmasını sağladık”

Maalesef 7’den 70’e Afrika’daki en büyük sorunların başında gelen katarakt hastalığı. Fakir Afrikalılar 100$ gibi bir maliyeti karşılayamadıkları için hastalık sonrası ömürboyu karanlığa mahkum olarak yaşamak zorunda kalıyorlar.

Siz Yardım severlerin bağışlarıyla, Habeşistan’da katarakt ameliyatları yaptırmaya devam ediyoruz.

Haberin Kaynağı : https://www.ibs.org.tr/icerik/goz-acan-adamlar

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir